Jak ważna jest aranżacja pokoju dziennego?
Pokój dzienny w większości domów jest prawdziwym centrum życia rodzinnego. To w nim spotyka się na co dzień i od święta. To w nim czyta się książki i ogląda telewizje. To w nim rozmawia się, lub siedzi w ciszy, lecz wciąż razem. Zarazem jednak salon jest częścią domu oglądaną przez największą liczbę osób – w końcu to do niego prowadzi się gości. Wszystkie te czynniki sprawiają, że pokojowi dziennemu śmiało można nadać miano “najważniejszego pomieszczenia w domu”. Za takim przywilejem idą jednak również obowiązki. Aranżacja salonu wymaga szczególnej uwagi i troski – od jego wizerunku zależy wizerunek całego mieszkania. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem projektowania warto zapoznać się z odrobiną wiedzy teoretycznej, a także zaczerpnąć nieco inspiracji – po to właśnie jest ten artykuł!
Zabawa światłem
W kwestii światła w salonie wystarczy zapamiętać jedną zasadę: im więcej, tym lepiej. W pomieszczeniu tym, jeśli to możliwe, powinieneś zamontować wiele dużych okien. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zadbaj przynajmniej o to, by nie były specjalnie zasłonięte. Zasłony, czy rolety, są w porządku, ale niech nie przytłaczają szyb. Słońce jest Twoim naturalnym sprzymierzeńcem, ale warto pomyśleć też o czymś we własnym zakresie. Kilka źródeł światła wygląda lepiej, niż jedno. Lampa sufitowa to oczywista podstawa, ale poza nią warto umieścić, gdzieś w rogu pokoju, lampę stojącą. Ideałem byłoby umieszczenie gdzieś jeszcze trzeciej lampy: mogą być to, na przykład, podświetlane półki, które obecnie są bardzo modne.
Pokoje też mają duszę…
…no, a przynajmniej powinny! Jeśli wchodząc do salonu chcesz mieć poczucie swobody i “swojskości”, nie może on być sterylnym, idealnym pomieszczeniem, rodem z katalogów sklepów meblowych. Kilka drobiazgów, do których masz sentyment, w salonie koniecznie musi się pojawić. Nie przejmuj się, nawet, jeżeli nie pasują do stylu pomieszczenia. Twoje emocje, z nimi związane, sprawią, że i tak będą wyglądały dobrze. Jeżeli w domu mieszka kilka osób, wskazane jest, aby każda z nich miała taką “swoją” rzecz w salonie.
Dopasowanie do potrzeb
Jednym są takie drobiazgi, o nam tylko wiadomym znaczeniu, czym innym zaś rozwiązania obiektywnie odpowiadające na pewne potrzeby. Nad tą kwestią powinieneś zastanowić się tym uważniej, że czasami wymaga to pewnych kompromisów. Jeżeli, na przykład, nie masz osobnej sypialni, i śpisz w pokoju dziennym, zważ na to, aby kanapa była dobra również do spania – nawet kosztem nieco gorszego wyglądu. Jeżeli pochłaniasz książki w ilościach niemal hurtowych, warto postawić na nie biblioteczkę – może się to jednak wiązać z koniecznością rezygnacji z telewizora. Urządzenie więc salonu wymaga pewnej rewizji swoich wartości – nie zaniedbuj tego!