Dom jest inwestycją na wiele lat. Zatem należy zdecydować się na taki, który będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania. Coraz częściej, rodziny wybierają domy dwurodzinne, dzięki czemu wszystkie koszty są dzielone na pół. Ponadto mieszkający w pobliżu krewni mogą zająć się naszymi dziećmi lub doglądać domu podczas naszej nieobecności. Czyż to nie jest wspaniałe rozwiązanie? A zatem, jakie zalety i jakie wady mają domy dwurodzinne? Czy jest to korzystne rozwiązanie dla każdego?
Dom dwurodzinny – co to właściwie jest?
Dom dwurodzinny można również nazwać domem dwulokalowym. Jest to budynek, najczęściej z poddaszem użytkowym lub po prostu piętrowy, w którym zaplanowano dwa osobne mieszkania. Często z zewnątrz nie różni się niczym od domu jednorodzinnego, tym bardziej jeśli posiada tylko jedno wejście. Natomiast, domy dwurodzinne posiadające osobne wejścia, łatwo jest pomylić z zabudową bliźniaczą. Różni je jednak to, że tzw. bliźniaki są osobnymi segmentami, tworzącymi niezależną całość. Dzieli je przerwa dylatacyjna, dzięki której zdecydowanie różnią się od domu dwurodzinnego
Prywatność w domu dwurodzinnym
Młode małżeństwa decydujące się na taki układ domu, powinny zadbać o jak największą intymność. W innym przypadku, ciężko będzie im zbudować świadomy związek. Dotyczy się to również osób starszych, które liczą na więcej ciszy i spokoju. Zatem przed inwestycją w dom dwurodzinny, warto jest przeanalizować kwestie pomieszczeń wspólnych. Bardzo ważnym aspektem jest to, czy chcemy całkowicie rozdzielić pomieszczenia, czy też zachować pomiędzy nimi komunikację. Coraz rzadziej ludzie decydują się na wspólne miejsca wypoczynkowe, najczęściej ograniczają się tylko do kotłowni, pralni czy wejścia do budynku. Im bardziej ograniczymy wspólną przestrzeń, tym mniej narazimy się na różnego rodzaju sprzeczki. Tak więc, należy się dobrze zastanowić, jak dużej prywatności potrzebujemy.
Dom dwurodzinny, a prawo własności
Będąc współwłaścicielem domu dwurodzinnego, możemy w sposób samodzielny, bez wcześniejszych konsultacji rozporządzać naszym członkostwem. Tak więc, bez problemu możemy sprzedać lub po prostu wynająć nasz lokal. Ważnym aspektem jest jednak fakt, że według przepisów, żadna ze stron nie jest właścicielem domu, tylko posiada połowę udziałów w nieruchomości. Jest to kwestia niepodważalna do czasu, aż nie ustanie okres współwłasności.
A zatem, czy warto decydować się na dom dwurodzinny? Czy jest to dla nas korzystne rozwiązanie? Poprzez podział wszystkich kosztów na pół, ograniczymy wszelkie wydatki. Brzmi to naprawdę kusząco! Wystarczy tylko dobrać odpowiednio współlokatorów i do dzieła!