Nasz dom szybko się wychładza? Płacimy coraz wyższe rachunki za ogrzewanie? A może chcemy starannie skontrolować stan budynku mieszkalnego przed jego zakupem? W każdej z tych sytuacji powinniśmy zdecydować się na przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną. Taka usługa pozwoli wykryć ewentualne wady w izolacji termicznej, wpływające na zwiększone straty ciepła, a w konsekwencji wyeliminować je i zmniejszyć koszty utrzymania obiektu. Na czym polega oraz kiedy i dlaczego warto przeprowadzić badanie termowizyjne?
Na czym polega badanie kamerą termowizyjną?
Badanie termowizyjne to usługa, która polega na ustaleniu miejsc generujących straty ciepła w budynku. Do jego realizacji niezbędna jest specjalna kamera, rejestrująca promieniowanie emitowane przez obiekt budowlany i ukazująca wyniki w formie graficznej. Widoczny na ekranie kamery obraz pokazuje rozkład temperatur na powierzchniach. Miejsca ciemnoniebieskie na ujęciach to obszary najchłodniejsze, natomiast czerwono-białe – najcieplejsze. Po przeanalizowaniu obrazów możliwe jest wskazanie mostków termicznych, obszarów zawilgoconych czy nieszczelności w pobliżu otworów okiennych i drzwiowych.
Na takie badanie najlepiej zdecydować się w okresie jesienno-zimowym, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku wynosi co najmniej 15 stopni. Koszt profesjonalnej usługi za badanie przeprowadzone dla domu jednorodzinnego oscyluje w granicach kilkuset złotych, a poczynione dzięki poprawie termoizolacji obiektu oszczędności w krótkim czasie rekompensują nakłady poniesione na badanie termowizyjne.
Kiedy należy wykonać badanie kamerą termowizyjną?
Badanie termowizyjne warto zlecić zawsze wtedy, gdy chcemy nabyć dom na rynku pierwotnym lub wtórnym. Pozwoli ono zweryfikować stan ocieplenia, mający bezpośredni wpływ na nasz późniejszy komfort użytkowania wnętrz czy opłaty związane z ich utrzymaniem. Na taką usługę powinniśmy zdecydować się, gdy w naszym mieszkaniu powstają nieestetyczne zawilgocenia i pojawiają się wykwity groźnej dla zdrowia pleśni.
Dopiero przeglądamy gotowe projekty domów? Badaniem termowizyjnym możemy zainteresować się już na tym etapie. Warto bowiem przeprowadzić je w trakcie budowy – tuż po zakończeniu prac związanych z ociepleniem, kiedy dokonanie niezbędnych poprawek jest jeszcze stosunkowo łatwe.
Dlaczego warto zdecydować się na badanie termowizyjne?
Profesjonalne badanie kamerą termowizyjną pozwoli nam zyskać świadomość występowania mostków cieplnych i zawilgoceń w obiekcie mieszkalnym. Nie ma przy tym znaczenia, czy wybraliśmy i zrealizowaliśmy od podstaw nowy projekt domu, czy też zakupiliśmy lub użytkujemy starszy budynek. Błędy w wykonaniu jego izolacji termicznej mogą zdarzyć się niezależnie od daty powstania – wywołując negatywne skutki nie tylko dla samych mieszkańców, ale również niekorzystnie wpływając na zasobność portfela właścicieli.
Wykonanie badania termowizyjnego przed kupnem domu pozwoli nam łatwiej wykryć ewentualne nieprawidłowości – a w konsekwencji wynegocjować lepszą cenę. Przeprowadzone w już zamieszkanym budynku wskaże, które miejsca wymagają docieplenia lub osuszenia – co umożliwi zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i ograniczenie rachunków za ogrzewanie.
Analizujemy plany architektoniczne na stronie https://projekty.muratordom.pl zastanawiając się, który dom będzie najbardziej energooszczędny? Bez względu na wybrane przez nas rozwiązanie, zawsze możemy zoptymalizować warstwę termoizolacji w budynku. Dzięki temu będziemy mogli zapomnieć o stratach ciepła i zawilgoconych ścianach, poprawiając komfort termiczny wszystkich domowników oraz ograniczając wydatki na opał.
Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl