Budowa nowego domu to dla wielu spełnienie marzeń. Co może być lepszego niż oglądanie budowy i pomoc w planowaniu własnego nowego domu? Chociaż proces ten jest niezaprzeczalnie ekscytujący, niestety jest również pełen potencjalnie kosztownych błędów.
Podczas budowy domu większość prac, jeśli nie całość, jest wykonywana przez zatrudnionych profesjonalistów. Jednak na etapie planowania budowy domu dochodzi do wielu typowych błędów popełnianych przez osoby o najlepszych intencjach. Niestety, te błędy są łatwe do popełnienia, często pozostają niezauważone przez zatrudnionych przez Ciebie profesjonalistów i mogą ostatecznie okazać się niezwykle kosztowne w naprawie.
W tym miejscu omówimy niektóre z najczęstszych błędów popełnianych w tym ekscytującym i denerwującym czasie. Poinformujemy Cię również, jak uniknąć tych błędów, ratując się przed dużymi bólami głowy i dużymi rachunkami w przyszłości.
Błąd w budowaniu domu nr 1 – zbyt duża próba majsterkowania
Dla wielu potencjalnych właścicieli domów bardzo atrakcyjna jest możliwość zakupu gotowych projektów domów i samodzielnego wykonywania innych czynności planistycznych i budowlanych. Te opcje pozwalają zaoszczędzić pieniądze wydawane na profesjonalne usługi, a wszystko to wygląda dość prosto. Nie daj się zwieść. Zawodowi budowniczowie i projektanci domów (architekci) istnieją nie bez powodu. Ich zadaniem jest zbudowanie dla Ciebie solidnego, niezawodnego i przyjemnego domu, biorąc pod uwagę każdy aspekt. Ich wieloletnie doświadczenie może mieć swoją cenę, ale to dobrze wydane pieniądze. Całe to doświadczenie przekłada się na wysoki poziom dbałości o szczegóły, wychwytywanie potencjalnych problemów, których być może nie zauważyłeś lub nawet nie byłeś świadomy.
Jeśli naprawdę zakochasz się w projekcie domu, który znajdziesz w Internecie lub w katalogu, zapoznaj się z nim profesjonalnie przed zakupem planów i rozpoczęciem budowy. Dzięki temu uzyskasz taki dom, jaki chcesz, i że przetrwa on próbę czasu.
Rozważając realizację projektu budowy domu na zasadzie „zrób to sam”, zastanów się dwa razy. Następnie pomyśl jeszcze kilka razy. To nie jest nieszczelny kran ani skrzypiące zawiasy drzwi … to jest twój przyszły dom. Podejmowanie się mniejszych prac to jedno, ale jeśli nie masz doświadczenia (i w niektórych przypadkach masz licencję), pozostaw większe, bardziej podstawowe prace profesjonalistom.
Błąd w budowaniu domu nr 2 – ograniczanie podstaw
Podczas gdy Twój wykonawca będzie miał sugestie dotyczące materiałów użytych w Twoim nowym domu, Ty jako przyszły właściciel domu masz ostatnie słowo. W końcu to ty za to wszystko płacisz. Kupując najtańsze możliwe materiały budowlane, z góry zaoszczędzisz pieniądze, prawie na pewno zapłacisz za to w przyszłości. Niezwykle niedrogie materiały są niedrogie z jakiegoś powodu. W większości przypadków dzieje się tak dlatego, że są tanie, przy użyciu złej jakości składników lub materiałów bazowych. Czy to naprawdę jest to, z czego chcesz, żeby twój dom był zrobiony? Oczywiście nie.
Nie ma potrzeby wybierania najdroższej opcji. Twój wykonawca dostarczy Ci kilka opcji, które ich zdaniem są niezawodne, od umiarkowanych po wysokie. Skonsultuj się z nimi i dowiedz się, co myślą o każdym produkcie. Czy używali go w przeszłości? Czy użyją go do zbudowania domu dla siebie lub ukochanej osoby? W większości przypadków wystarczy produkt średniej klasy, aby zapewnić trwałą stabilność domu. Pamiętaj, że jedną rzeczą jest iść na skróty w przypadku przedmiotów kosmetycznych, a zupełnie inną jest zbudowanie chwiejnej struktury. Fundamenty, ściany i podłogi, a także elementy takie jak okablowanie i hydraulika, powinny być zawsze tak solidne i solidne, jak to tylko możliwe.
Błąd nr 3 w budowaniu domu – słabe planowanie finansowe
Jeśli chodzi o budowę domu, niektóre aspekty finansowe są dość proste. Jednak nawet najprostsze szczegóły mogą zostać zignorowane w emocjach związanych z budową nowego domu.
Posiadanie budżetu to pierwszy i najważniejszy krok. W dzisiejszej gospodarce po prostu nie ma sensu pogrążać się w długach budując wymarzony dom. W końcu chcesz cieszyć się życiem w domu i spodoba ci się o wiele bardziej, jeśli nie obniża to Twojej zdolności kredytowej! Stwórz budżet, gdy tylko zdecydujesz się zbudować, i trzymaj się go. Tworząc budżet, rozejrzyj się, aby dowiedzieć się, ile prawdopodobnie będzie kosztował Twój dom. Jeśli odkryjesz, że nie możesz zrównoważyć ceny, poczekaj kilka lat na budowę.
Jeśli odkryjesz, że nowy dom mieści się w Twoim budżecie, zbadaj styl i wielkość domu, który planujesz zbudować. Oblicz medianę przedziału cenowego. Powinieneś również sprawdzić indywidualne ceny pracy. Na przykład skonsultuj się z ekspertem, aby ustalić, jaki rodzaj fundamentu należy zainstalować, a następnie zbadaj średni koszt zainstalowania tego konkretnego rodzaju fundamentu. Badanie każdego aspektu w ten sposób może wydawać się żmudne, ale wyniki są tego warte.
Kiedy już masz rzeczywiste dane liczbowe dotyczące średnich stawek za każdą pracę, masz dane, na których możesz oprzeć swoje negocjacje. Nikt nie chce się targować z wykonawcą, ale jeśli Twoja oferta jest wyższa niż obowiązująca w Twojej okolicy stawka za tę samą pracę, możesz pokazać jej liczby i zapytać, dlaczego ich oferta jest wyższa. Mogą mieć bardzo dobry powód, na przykład bardzo doświadczeni pracownicy. Lub, niestety, mogą liczyć na to, że większość przyszłych właścicieli domów nie prowadzi tego typu badań i mają nadzieję wycisnąć z Ciebie kilka dodatkowych dolarów. Jeśli tak jest, zdecydowanie rozważ znalezienie bardziej renomowanego wykonawcy, który zbuduje Twój dom. 884
Błąd 4 w budowaniu domu – akceptacja zbyt niskiej oferty
W dzisiejszych czasach wszyscy staramy się zaoszczędzić pieniądze, dlatego wyjątkowo niska oferta zaprzyjaźnionego wykonawcy może wydawać się idealnym sposobem na zaoszczędzenie znacznej części pieniędzy z budżetu. Jednak inteligentny konsument zawsze obawia się zbyt niskiej ceny.
Istnieje kilka różnych powodów, dla których wykonawca może zaoferować Ci bardzo niską ofertę, a żaden z nich nie jest dobry. Jednym z częstych powodów są niedoświadczeni lub nielicencjonowani pracownicy. Kontrahent nie musi płacić tym pracownikom tyle, a te oszczędności przekazuje tobie. Jednak nie jest to obszar, w którym chcesz iść na skróty. W rzeczywistości, zlecanie pracownikom nielicencjonowanym wykonywania pewnych rodzajów prac, takich jak okablowanie elektryczne, jest nielegalne i spowoduje problemy z pozwoleniami na budowę i przyszłym ubezpieczeniem. Nalegać na licencjonowanych i doświadczonych pracowników; są warte dodatkowych kosztów.
Inna częsta przyczyna niskiej oferty jest jeszcze bardziej przerażająca niż słaba jakość wykonania. W wielu przypadkach wykonawca zaoferuje niską ofertę, żądając płatności z góry w celu sfinalizowania tej „ograniczonej w czasie” umowy. Odchodzić! Wykonawcy oferujący tego typu transakcje w wielu przypadkach nie są wiarygodni. Złożono wiele pozwów przeciwko wykonawcom, którzy oferowali takie oferty, a następnie po prostu nie pojawili się w pracy. Podjęcie wyższej (ale wciąż realistycznej) oferty od renomowanego wykonawcy to mądra droga. Jeśli coś wydaje Ci się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, lub jeśli czujesz się zmuszony do podpisania umowy, nie bój się podążać za swoim instynktem i szukać gdzie indziej.
W niektórych przypadkach wykonawca zaoferuje bardzo niską ofertę, ponieważ planuje oszczędzać w inny sposób. Niestety żadna z tych metod oszczędzania nie jest dobra dla Ciebie ani Twojego przyszłego domu. Typowe taktyki oszczędzania obejmują skąpienie w jakości materiałów, zaniżanie wynagrodzeń pracowników (co często skutkuje niską jakością wykonania) lub brakiem odpowiednich pozwoleń. Podążaj za intuicją i bądź bardzo ostrożny przy stawkach, które wydają się zbyt niskie. Nie bój się zapytać dokładnie, w jaki sposób wykonawca planuje dostarczyć wysokiej jakości dom za oferowaną przez siebie cenę, a jeśli nie podobają Ci się jego plany, poszukaj innego wykonawcy.
Błąd w budowie domu nr 5 – zły wybór lokalizacji
Dla większości przyszłych właścicieli domów nie jest realistyczne posiadanie nieskończonych możliwości, jeśli chodzi o plac budowy. Jednak przed zakupem nieruchomości należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Kryteria te będą miały wpływ na sam proces budowy, przyszłą wartość Twojego domu i jakość Twojego życia jako mieszkańca.
Ruchliwe ulice mogą wydawać się wygodne, jeśli znajdują się blisko Twojej pracy lub szkoły Twoich dzieci, ale prawie zawsze są negatywne. Nie tylko trudniej jest wykonać jakąkolwiek robotę budowlaną z przelatującymi pojazdami, ale wartość ukończonego domu będzie znacznie niższa. Niewiele osób chce mieszkać na ruchliwej ulicy; większość kupujących dom szuka ciszy i względnej ciszy. W celu przyszłej sprzedaży i własnej przyjemności szukaj nieruchomości, które są wygodne, a jednocześnie stosunkowo spokojne.
Teren odgrywa dużą rolę w tym, jak szybko i łatwo można przeprowadzić budowę. Obejmuje to takie rzeczy, jak wzgórza, warunki glebowe, zbiorniki wodne na terenie nieruchomości, nachylenie terenu, poziom wód gruntowych i wszelkie obszary zalesione. W istocie wszystko, co utrudni przepływ pracowników, może kosztować cię więcej czasu i pracy.
Pobliskie budowle mogą powodować wiele bólu głowy na drodze. Jeśli kupujesz działkę pod zabudowę, na pewno zostaniesz otoczony domami mieszkalnymi. Jednak w wielu obszarach twoi sąsiedzi mogą okazać się znacznie mniej pożądani. Wiele nieruchomości jest wycenianych poniżej wartości rynkowej ze względu na niepożądane sąsiadujące struktury. Jasne, wygodnie jest mieszkać w pobliżu supermarketu … ale czy naprawdę chcesz mieć całodobowy sklep spożywczy tuż obok, ze wszystkimi światłami i ciągłym ruchem? Podobnie każde duże otwarte przestrzenie ziemi przyciągają ludzi, którzy chcą się bawić i wyrzucać śmieci … a nie rzeczy, w pobliżu których większość ludzi chce mieszkać. Przed dokonaniem zakupu rozważ wszystkie sąsiednie nieruchomości.
Narzędzia nie wchodzą w grę, dlatego przed zakupem warto sprawdzić koszt podłączenia. Ceny są bardzo zróżnicowane, nawet w sąsiednich miastach, więc zadzwoń po dane, zanim zakochasz się w jakimś kawałku ziemi.
Instynkt i zdrowy rozsądek
Jak widać, uniknięcie niektórych z najczęstszych i najbardziej kosztownych błędów przy budowie domu to po prostu kwestia podążania za własnym instynktem i logicznego przemyślenia każdej decyzji. Może to zająć trochę więcej czasu, ale jest to czas dobrze wykorzystany.