Każdy samochód prędzej czy później ulega różnego rodzaju uszkodzeniom. Jednymi z najpopularniejszych są wgniecenia. Mogą one nastąpić wskutek gradu, stłuczki lub innego rodzaju niespodziewanych wydarzeń. Wgniecenie można jednak usunąć. Czy robić to samemu, czy w warsztacie i jak w ogóle usuwa się wgniecenia w samochodzie?
Czy można usunąć wgniecenia samodzielnie?
Wiele osób próbuje usunąć wgniecenia samemu. Jeśli nie są one duże, jest to możliwe. Warunkiem jest jednak to, aby na lakierze samochodu nie było ani jednej rysy. Wtedy możemy pokusić się o próbę usunięcia wgniecenia bez lakierowania. Dokładniej, jak usunąć wgniecenia bez lakierowania podpowiada Frappe. Warto jednak pamiętać, że jeśli lakier będzie pęknięty, należy natychmiast udać się do lakiernika, ponieważ uszkodzenie powłoki samochodu grozi poważną korozją.
W przypadku, gdy na lakierze nie ma rys, możemy jednak spróbować usunąć wgniecenie samemu. Usuwanie wgnieceń bez lakierowania nazywa się inaczej techniką PDR, czyli Paintless Dent Reduction i można je wykonywać na dwa sposoby. Jeśli do wgniecenia mamy dostęp od spodu, możemy zastosować metodę wypychania (prostowanie od spodu), jeśli natomiast dostęp jest utrudniony, wgniecenie usuwamy za pomocą wyciągania. Do obydwu technik potrzebne są specjalne sprzęty – do wypychania od spodu będziemy potrzebować głównie specjalnych wypychaczy blacharskich, natomiast do wyciągania – grzybków, kleju i wyciągarki.
Kiedy usunąć wgniecenie w warsztacie?
Usuwanie wgnieceń samodzielnie jest możliwe, warto jednak mieć świadomość, że karoseria samochodu to delikatna materia i pracę wykonać należy jak najdokładniej i z duża dozą delikatności. Jeśli więc nie masz doświadczenia w usuwaniu wgnieceń, najlepiej jest tę kwestię powierzyć komuś bardziej doświadczonemu. Jeśli wgniecenie na Twoim samochodzie znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto jeszcze mocniej rozważyć, czy nie lepiej będzie oddać samochód do warsztatu.
Usunięcie wgnieceń w samochodzie należy wykonać w warsztacie obowiązkowo, kiedy na karoserii znajdują się rysy. Wtedy niezbędne jest lakierowanie, które zapobiegnie korozji auta.
Czy samodzielne usuwanie wgnieceń się opłaca?
Wiele osób próbuje samodzielnie usunąć wgniecenia. Jeśli masz ku temu umiejętności, a także wszelkie potrzebne narzędzia, usunięcie wgniecenia na pewno będzie bardziej opłacalne. Jednak jeśli jest to Twoje pierwsze wgniecenie, w dodatku nie masz w domu specjalistycznego sprzętu, dużo bardziej opłacalne będzie usunięcie wgniecenia w warsztacie. Koszt grzybków czy wypychaczy blacharskich nie jest wcale mały i warto rozważyć, czy taka inwestycja w ogóle się nam opłaca. Jeśli zamierzamy usuwać więcej wgnieceń, jak najbardziej możemy zakupić potrzebny sprzęt. Jeśli jednak planujemy zakup tylko po to, aby naprawić jedno wgniecenie, dużo bardziej opłaca się usunąć wgniecenie w warsztacie.
Każdą usterkę należy jednak ocenić indywidualnie. Jeśli wgniecenie jest niewielkie, można spróbować usunąć je samodzielnie, jeśli samochód wymaga większej naprawy – warto rozważyć warsztat.