Wiata na samochód jest coraz częściej wybierana jako alternatywa dla garażu. Szybka w budowie i przystępna cenowo, ochroni zaparkowany pojazd przed gradem, śniegiem czy nadmiernym przegrzewaniem wnętrza. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane projekty wiat dla jednego lub kilku samochodów. Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu i jak dopasować projekt do naszych potrzeb?
Powierzchnia wiaty samochodowej
Istotnym kryterium wyboru wiaty jest jej powierzchnia, która wynika z rozpiętości (szerokości) oraz długości. Powinniśmy ją dopasować do ilości oraz rodzaju pojazdów, jakie zamierzamy parkować pod takim zadaszeniem. Jeśli chcemy trzymać pod wiatą jeden samochód osobowy, to wystarczy nam wiata o powierzchni około 20 m2. Szerokość stanowiska dla auta o standardowych wymiarach powinna wynosić około 3 metrów, natomiast długość – 6 metrów. Wskazane jest, aby pomiędzy bokami pojazdu a słupami konstrukcji pozostawić co najmniej 30 centymetrów odległości, co pozwoli nam wjeżdżać i wyjeżdżać bez ryzyka zarysowania lakieru oraz komfortowo wsiadać i wysiadać. Wysokość wiaty powinna natomiast wynosić co najmniej 2,2 metra, aczkolwiek wszystkie wymiary należy dostosować do rodzaju pojazdu. Dysponując większym samochodem dostawczym lub maszyną rolniczą – musimy zaplanować odpowiednio większą przestrzeń.
Technologia budowy wiaty
W ofercie Muratora na stronie https://projekty.muratordom.pl znajdziemy projekty wiat opracowane w technologii murowej oraz kilka, zaprojektowanych na bazie szkieletu drewnianego. Wersje z drewna są tańsze i szybsze w realizacji, a prace związane z ich wznoszeniem można prowadzić nawet w chłodniejszym sezonie. Z drugiej zaś strony, wiata murowana zapewne posłuży nam dłużej i nie będzie wymagać konserwacji, która czeka nas w przypadku drewna. Budowa wiaty murowanej zajmuje więcej czasu oraz wymaga dłuższych przerw technologicznych, jeżeli prace mokre przypadną na okres zimy, jednakże trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne mogą wynagrodzić ten dłuższy czas i większy nakład finansowy. Biorąc pod uwagę plusy i minusy, każdy inwestor musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, w której technologii wzniesie planowany obiekt.
Wszystkie wiaty wyróżniają się ponadczasowym, uniwersalnym wyglądem oraz dobrze komponują się z każdym otoczeniem. Dzięki zróżnicowaniu geometrii i kąta dachu, będą świetnie pasować do istniejących budynków mieszkalnych.
Dodatkowe udogodnienia pod wiatą
Nowoczesna wiata może być obiektem wielofunkcyjnym, przeznaczonym nie tylko do parkowania pojazdu, ale także do zapewnienia innych potrzeb związanych z mieszkaniem w domu. W sprzedaży dostępne są projekty wzbogacone o dodatkowe pomieszczenia: gospodarcze, magazynowe, rekreacyjne oraz sanitarne. Będą one doskonałym wyborem, jeśli nie mamy w domu strefy gospodarczej, ani też przydomowego budynku gospodarczego, w którym moglibyśmy przechowywać ogrodowe meble czy narzędzia. Funkcjonalny dualizm wiaty umożliwiający zarówno schowanie samochodu pod dachem, jak i zapewniający przechowywanie rowerów, opon i innych niezbędnych przedmiotów – skutecznie zrekompensuje nam brak garażu w bryle domu. Dostępne są także wiaty z częścią rekreacyjną, w której zaplanowano miejsce na grilla oraz gościnny stół. Niektóre gotowe projekty wiat posiadają jedną, dwie, a nawet trzy ściany, które pomogą skuteczniej zabezpieczyć auto przed wpływem wiatru czy zacinającego deszczu. Zapewnią one także cień, dzięki któremu nawet w upalne dni w pojeździe będzie panować przyjemna temperatura. Dzięki zróżnicowanej formie i geometrii dachu, można łatwo dopasować je do wymogów lokalnego prawa oraz stylistyki domu, co pozwoli na zachowanie spójnego wyglądu budynków na całej posesji oraz w najbliższej okolicy.
Chcemy wygospodarować bezpieczną i zadaszoną przestrzeń parkingową dla naszego pojazdu, a zarazem dysponujemy ograniczonym budżetem? W takiej sytuacji idealnym wyborem będzie wiata. W kolekcji Muratora znajdziemy wiele interesujących gotowych projektów, które umożliwią nam wzniesienie wiaty dla jednego lub kilku samochodów, a także zapewnią miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Wiata będzie doskonałym uzupełnieniem infrastruktury mieszkalnej, korzystnie wpływając na ogólną funkcjonalność całej posesji. Jednocześnie, niskobudżetowa konstrukcja, prosta bryła i nieskomplikowany dach, nie uszczuplą zanadto naszego portfela.
Zdjęcie: Projekt G21a – Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym G21a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów i wiat garażowych od MURATORA – projekty.muratordom.pl