Piece gazowe cieszą się ogromną popularnością, bo umożliwiają szybki i w miarę tani dostęp do ciepłej wody. Ich główną zaletą jest jednak fakt, że stosując zaawansowane sterowniki pogodowe, są w stanie zapewnić stałą temperaturę niezależnie od pory roku i warunków panujących na dworze. Jakie są wady i zalety tych urządzeń i na co zwrócić uwagę decydując się na ich zakup i montaż? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Jak działa piec gazowy z zasobnikiem?
Piec gazowy jednofunkcyjny z powodzeniem może być wykorzystywany do grzania CWU i wody w instalacji centralnego ogrzewania. Aby jednak spełnił swoją funkcję, wymagana jest instalacja zasobnika na wodę użytkową. Zasobnik to nic innego jak duży zbiornik, w którym przechowywana jest ogrzana wcześniej woda. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że w układzie CWU nie braknie ciepłej wody. Bardzo ważną zaletą kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem jest możliwość zainstalowania cyrkulacji ciepłej wody.
Jest ona o tyle przydatna, że gwarantuje dostęp do ciepłej wody zaraz po odkręceniu zaworu. Jak działa takie urządzenie? Podczas prac instalacyjnych układa się rury w taki sposób, by była możliwość cyrkulacji wody w całej instalacji. Specjalna pompa raz na jakiś czas przepuszcza ciepłą wodę przez całą instalację i dzięki temu po odkręceniu zaworu automatycznie leje się ciepła woda. W przypadku pieców dwufunkcyjnych przez pierwsze kilkanaście sekund z kranu leci woda zimna.
Na co zwracać uwagę wybierając piec gazowy z zasobnikiem?
Podstawowa rzecz, na jaką warto zwracać uwagę, jest wielkość zasobnika. Im jest on większy, tym więcej ciepłej wody będziemy w stanie zgromadzić. Parametr ten warto jednak dostosować do naszych preferencji i wziąć pod uwagę fakt ile osób zamieszkuje dany dom. Nie bez znaczenia jest moc samego pieca. Ta powinna być zależna od powierzchni naszego domu. W przypadku, gdy powierzchnia do ogrzania przekracza 130-150 m2, najlepszym rozwiązaniem będzie piec o mocy około 20 kW. Jeśli nasz dom jest mniejszy, to zbyt duże przewymiarowanie urządzenia grzewczego nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na moc nieprzekraczającą 10 kW.
Bardzo ważną rzeczą, na którą mało kto zwraca uwagę, jest dostępność serwisu. Ważne by firma prowadząca naprawy zlokalizowana była możliwie blisko, co pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu w momencie, gdy piec przestanie działać, jak trzeba. Szybkie wezwanie serwisanta jest o tyle ważne, że zimą nieogrzewany dom bardzo szybko traci ciepło i po kilkunastu godzinach normalne funkcjonowanie w nieogrzewanych pomieszczeniach może być mocno utrudnione. Odpowiednio zainstalowany piec gazowy z zasobnikiem to całkiem dobra forma do zapewnienia ciepłej wody w domu jednorodzinnym, który dodatkowo daje nam możliwość centralnego ogrzewania wszystkich pomieszczeń.