Budowa własnego domu jest z pewnością marzeniem każdego z nas. Niemniej jednak osoby, które proces ten mają już za sobą, z pewnością wiedzą, że nie było to najłatwiejszym zadaniem. Najwięcej uwagi przyciąga od zawsze dach, a także konieczność zapewnienia mu odpowiednie izolacji. Dach bez odpowiedniego docieplenia może pozbawić nas z pomieszczeń około 3/4 ciepła, a to z kolei przełoży się na zmniejszenie ekonomiczności budynku. Obecnie dość popularna stała się izolacja narkokwiowa PIR. Jak się więc ją stosuje?
Czym jest izolacja nakrokwiowa PIR?
Osoby, które spotkały się już z pojęciem izolacji nakrokwiowej, z pewnością wiedzą na czym polega ten system docieplania dachów. Niemniej jednak trzeba jeszcze zwrócić uwagę na szczególny rodzaj tego typu izolacji, którym jest izolacja nakrokwiowa PIR. Tak więc czym ona jest? Otóż podobnie jak zwykła izolacja nakrokwiowa jest to system docieplania dachów, w której docieplenie znajduje się po zewnętrznej stronie więźby dachowej. Jednak w tym przypadku wykorzystywane są płyty izolacyjne PIR, które cechują się jeszcze większą efektywnością i wydajnością. Niestety problemem może być ich montaż, który zwykle wymaga od fachowców ogromnego doświadczenia i wiedzy, gdyż bardzo łatwo można popełnić błąd, który zaważy na ogólnej konstrukcji dachu.
Płyty izolacyjne PIR
Płyty izolacyjne PIR są jednym z podstawowych półproduktów w przypadku izolacji nakrokwiowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że ich ułożenie musi być wykonane jeszcze przed nałożeniem właściwego pokrycia dachowego. Co więcej, dzięki zastosowaniu tego systemu izolacji możliwe jest nawet zwiększenie wysokości pomieszczeń, co może mieć kluczowy wpływ na funkcjonalność poddasza. Płyty PIR dają również możliwość zredukowania samej grubości izolacji, a także wykluczają konieczność zastosowania dodatkowej folii paraizolacyjnej.
Gdzie stosuje się izolację nakrokwiową PIR?
Izolację nakrokwiową z płytami PIR stosuje się głównie do:
- ocieplenia dachów skośnych
- ocieplania dachów płaskich, a także i tarasów
- ocieplenia ścian wewnętrznych i wielowarstwowych
- docieplenia ścian od wewnątrz
- ocieplenia stropów międzykondygnacyjnych, a także do ocieplenia samych stropów
- ocieplenie sufitów podwieszanych w budynkach gospodarczych
Jak widać izolacja nakrokwiowa z płytami PIR ma wiele zastosowań i choć znana jest jedynie z zastosowania w przypadku dachu, można z jej pomocą ocieplić również ściany, podłogi, a także sufity w całym domu. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które zapewni domownikom odpowiedni komfort cieplny.